4. října 2019

Nejčastější dotazy

Alergie, astma - odběry krve a krevních složek

Odpověď

Pokud jsou alergie nebo astma dobře kompenzovány malou dávkou pravidelně užívaných léků, je dárcovství možné. Pokud se vyskytuje alergická rýma, zánět spojivek, akutní alergická vyrážka, zvl. v loketních jamkách, odkud se odebírá krev, není odběr možný - odběr odložte do vymizení akutních projevů alergie. Při užívání většího množství léků se dárcovství posuzuje individuálně.

Vysoký krevní tlak - léčba

Odpověď

Při léčbě vysokého krevního tlaku lze darovat, podmínkou je korigovaný tlak, při měření na transfuzním oddělení nesmí být vyšší než 180/100, nesmějí být závažně poškozené orgány (srdce, ledviny, oční pozadí atd.).

Odběr po operaci, po endoskopických výkonech (artroskopii či jiné endoskopii jako je gastroskopie, rektoskopie, bronchoskopie nebo kolonoskopie)?

Odpověď

Nejdříve za 6 měsíců, pokud je zdravotní stav v ostatních směrech vyhovující.

Antibiotika

Odpověď

Krev/krevní složky lze darovat nejdříve za 4 týdny po doužívání antibiotik (interval platí i pro antivirotika a antimykotika).

Užívání antidepresiv

Odpověď

Užívání antidepresiv s sebou nese celou řadu vedlejších účinků (jak na dárce, tak i na příjemce) - viz příbalový leták příslušného léku. Antidepresiva se vylučují z organismu velmi pomalu, po dobu užívání nedarujte krev ani krevní složky. Darovat lze nejdříve za 4 týdny po jejich vysazení.